Trwa ładowanie proszę czekać ...

Wyprawa do Omanu: Oman w pigułce

8 stycznia 2018

Urlop w Omanie? Czy kiedykolwiek rozważaliście taką możliwość? Oman jest państwem w Azji Południowo-Zachodniej, leży na Półwyspie Arabskim. To wyjątkowy kraj, który zasługuje na chwilę uwagi, ponieważ zwykle, kiedy myślimy o wakacjach w Azji, na myśl przychodzi nam Tajlandia, Indonezja czy Malezja. Dlaczego zatem warto się wybrać do Omanu?

Trochę geografii i informacje o sezonach w Omanie
Oman z dwóch stron oblewają wody Morza Arabskiego, a od północy granicę wyznacza przepiękna Zatoka Omańska. Jeśli chodzi o ukształtowanie terenu, to można powiedzieć, że kraj ten jest wyżynny i górzysty, ale wewnątrz większość powierzchni zajmują niziny i pustynia. Występuje tu klimat kontynentalny suchy, dzięki czemu można spodziewać się wysokiej temperatury przez cały rok. Mówi się, że najzimniejszym miesiącem jest styczeń, kiedy temperatury balansują pomiędzy 18 a 20 stopniami Celsjusza. Najgorętszy sierpień bije rekordy, bo temperatury dochodzą nawet do 50 stopni Celsjusza (zwłaszcza na pustyni). Z racji panującego klimatu, opady nie występują tu zbyt często, pada też niewiele – z wyjątkiem wybrzeża od strony Oceanu Indyjskiego, gdzie zdarzają się monsuny. Dzięki temu roślinność w tym obszarze jest różnorodna, np. rosną tutaj palmy kokosowe (a w pustynnej części kraju można spotkać co najwyżej akacje czy dęby). Oman to kraina udomowionych wielbłądów, szakali, gazeli i wielu gatunków gadów. Trzeba przyznać, że zwierzęta są jednym z powodów, dla których warto tu przyjechać.

Kultura i ludzie
Kultura Omanu przez setki lat rozwijała się swoim torem, bo ten kraj oddzielony pustynią zawsze był odizolowany od reszty krajów arabskich. Dominującą religią jest islam, deklaruje go aż 86% mieszkańców Omanu. Co ciekawe, mieszkańcy wyznają odłam ibatytyzmu, czyli najbardziej umiarkowany spośród wszystkich szkół muzułmańskich. Wyróżnia się tym, że innowierców nie traktuje się w sposób surowy, a także kobiety mają znacznie więcej do powiedzenia. Prócz muzułmanów w Omanie żyją chrześcijanie (ok. 8%), w tym katolicy, prawosławni i protestanci, hinduiści i niewielki odsetek buddystów. Warto wiedzieć, że ludzi niewierzących mieszka tu 0.2% w skali wszystkich mieszkańców – czyli naprawdę mało. Omańczycy są bardzo gościnni, serdeczni i pozytywnie nastawieni do turystów – często zdarza się, że zapraszają ich na wspólne biesiadowanie. Mieszkańcy cenią sobie również tradycje i pomimo tego, że są otwarci na zmiany, nowe technologie i rozwiązania, zdecydowanie ograniczają wpływy z Zachodu.

Sytuacja polityczna
Nie występuje żadne niebezpieczeństwo podróżowania do Omanu. Sytuacja w kraju jest stabilna, głównie dzięki rządom sułtana Kabusa Ibn Saida, który mocną ręką trzyma państwo. Ustrój Omanu to monarchia absolutna, ale jak już wspominaliśmy – poza zasadami obyczajowymi wynikającymi z dominującej religii, nie traktuje się tutaj prawa w sposób restrykcyjny. Kobiety mają prawa wyborcze, mogą się kształcić, prowadzić pojazdy i się rozwijać. Statystycznie jedna kobieta rodzi dwoje dzieci – co łamie wiele stereotypów odnośnie do krajów muzułmańskich.

Co zwiedzać w Omanie?
Przede wszystkim warto na kilka dni zatrzymać się w stolicy kraju, czyli Maskacie. Trzeba zajrzeć na lokalne targi, by kupić kadzidła, wyjątkowe mieszanki przypraw oraz tkaniny z prawdziwego kaszmiru. Prócz tego turyści chętnie wybierają się na safari z wielbłądami oraz zwiedzają urokliwe meczety. Tak jak już wspominaliśmy, nad Zatoką Omańską czeka na nas wspaniała roślinność oraz ... resorty turystyczne. To częsty kierunek na spędzenie wakacji.